JIRA Software
JIRA software
Zarządzanie projektami -> dla programistów
- jedno z najpopularniejszych narzędzi biznesowych do zarządzania projektami, zespołami i procesami
- wygodna obsługa i możliwość dzielenia się zadaniami m.in. za pomocą tablic
- czytelny panel gwarantujący intuicyjną obsługę
- idealne narzędzie dla programistów
- program do pracy agile i waterfall
- dzielenie się zadaniami za pomocą tablic Scrum lub Kanban
- ponad 2200 dodatków dostępnych na Atlassian Marketplace
- obszerna baza wiedzy
- pakiet darmowy do 10 użytkowników
Opis
Jira to obecnie jedno z najpopularniejszych i bardziej zaawansowanych narzędzi biznesowych, służących do organizowania pracy, a także uruchamiania i monitoringu procesów odbywających się w firmie. W ramach jednego oprogramowania funkcjonują trzy kluczowe narzędzia: Jira Software, Jira Core oraz Jira Services Desk. Ze względu na mnogość funkcjonalności jest to system zarządzania projektami, który wykorzystywany jest głównie w firmach, które potrzebują systemu do śledzenia i naprawiania błędów w programach, a także kontrolowania poprawek tych błędów. Jest to zatem niezbędne narzędzie dla programistów chcących poprawić swoją wydajność, a przy tym skorzystać z prostych i wygodnych rozwiązań, które mogą usprawnić ich pracę. Produkty Jira Software wykorzystywane są również przez firmy z branży medycznej, gastronomicznej, a nawet przez te specjalizujące się w kosmonautyce.
Jira to narzędzie stworzone w 2002 roku przez australijską firmę Atlassian Corp, która od wielu lat zajmuje się oprogramowaniem. Dwóch studentów z University of New South Wales wchodziło w świat biznesu wyłącznie z kartą kredytową w ręku i z marzeniami w głowie, by po 15 latach móc poszczycić się zespołem składającym się z ponad 3000 pracowników w biurach zlokalizowanych w 7 krajach na całym świecie. Oprogramowaniu Jira zaufało już ponad 180 000 klientów oraz ponad 2,6 milionów członków społeczności, którzy nieustannie realizują misję firmy Atlassian i wdrażają coraz nowsze rozwiązania.
Jira Software jest narzędziem niezwykle użytecznym i tak naprawdę niezbędnym w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości biznesowej. Jego atutem jest przede wszystkim niezwykła czytelność oraz intuicyjna obsługa. Wśród rozwiązań, jakie tu na nas czekają (oprócz tych w ramach Jira Core oraz Jira Service Desk), zaliczyć należy tablice SCRUM i Kanban, raportowanie Agile oraz harmonogram prac, który można uruchomić dzięki dodatkowej wtyczce Portfolio. Co ważne, w przypadku zespołów maksymalnie 10-osobowych korzystanie z oprogramowania jest w pełni darmowe.
Szczegóły
Cena: od $7 / miesiąc Debiut: 2002 Wersja darmowa: pakiet darmowy dla małych zespołów do 10 użytkowników Język programu: 13 wersji językowych, w tym polski, angielski, niemiecki, francuski | Baza wiedzy: dokumentacja, zasoby dla programistów, FAQ, blog, wsparcie techniczne, baza wiedzy, marketplace, Atlassian Community Wsparcie klienta: formularz kontaktowy API: tak |
Jira Software: najważniejsze funkcjonalności
Jira Software jest jednym z trzech narzędzi stworzonych przez Atlassian Corp. Warto zaznaczyć, że Jira Software, podobnie jak Jira Core, to narzędzie do zarządzania projektami i zespołem, jednak cała uwaga koncentruje się tu na rozwoju oprogramowania oraz integrowaniu z funkcjonalnością wszystkich narzędzi, które wykorzystuje się w danych procesach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu wszyscy członkowie pracujący nad dużym projektem są powiązani zarówno z całym zespołem, jak i z kodem danego projektu.
Co ważne, Jira Software dostępna jest zarówno w wersji cloudowej, jak i serwerowej.
Podstawowe funkcje w Jira Software:
- planowanie: możliwość tworzenia historii użytkowników, planowanie przebiegu procesów oraz przydzielanie zadań członkom zespołu. Możemy tu korzystać z metod takich jak: story points, ideal hours, t-shirt sizes czy też poker planning;
- śledzenie: ustawianie priorytetów i omawianie pracy zespołu na podstawie informacji widocznych w systemie;
- raportowanie: możliwość wizualizowania danych systemowych w czasie rzeczywistym;
- łączenie pracy zespołu z harmonogramem produktu: usprawniona praca nad projektami dzięki lepszym planom dla zespołu;
- tworzenie aplikacji metodą agile lub waterfall, co zapewnia płynny przepływ pracy;
- integracja z innymi narzędziami Atlassian.
Jira Software: integracje z platformami
Jira Software można z łatwością połączyć z narzędziami, z których korzystamy na co dzień podczas pracy. Dzięki integracjom jesteśmy w stanie usprawnić przepływ informacji w pracy zespołu i pozytywnie wpłynąć na jego wydajność. Dostępne integracje to m.in.:
- Trello;
- Slack;
- Microsoft Teams;
- arkusze Google;
- Microsoft Excel;
- Gmail;
- Microsoft Outlook;
- Optimizely;
- Github.
Lista wszystkich dostępnych integracji znajduje się na stronie:
https://www.atlassian.com/pl/software/jira/features/integrations.
Cennik Jira Software – ile to kosztuje?
W Jira Software użytkownicy mogą skorzystać z bezpłatnego planu Confluence Free, który obejmuje do 10 użytkowników, 2 GB pamięci masowej oraz wsparcie udzielane przez społeczność. W przypadku większych zespołów warto skorzystać z 7-dniowego bezpłatnego okresu próbnego dla planów Standard lub Premium, a po zapoznaniu się z funkcjonalnościami przejść na plany płatne. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od liczby użytkowników, jak również sposobu płatności – w planach rocznych otrzymujemy 2 miesiące gratis.
Plan cenowy w Jira Software – ceny dla jednego użytkownika, wersja Cloud
Plan cenowy w Jira Software – ceny dla 500 użytkowników, wersja Data Center
Dokładny zakres usług dostępnych w ramach każdego pakietu można znaleźć na: https://www.atlassian.com/pl/software/jira/pricing.
Podsumowanie
Jira Software to naszym zdaniem jedno z najlepszych narzędzi dla programistów, które oferuje wiele cennych funkcjonalności, a także najlepsze metodyki Agile. System skierowany jest głównie do web developerów, product managerów oraz zespołów quality assurance. Jest to prawdziwy kombajn organizacyjny, który pozwala użytkownikom na przejrzyste dzielenie się zadaniami za pomocą tablic Scrum lub Kanban, gdzie widoczne są wszystkie prowadzone przez zespół działania oraz postępy w realizacji projektów.
Co ważne, Jira Software to narzędzie wyjątkowo czytelne i zapewniające intuicyjną obsługę, dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy z łatwością opanują podstawową wiedzę na temat korzystania z systemu.
Najważniejsze zalety Jira Software:
+ biznesowy must have dla programistów
+ wygodna obsługa i mnogość przydatnych funkcjonalności
+ idealne narzędzie do pracy zespołowej
+ możliwość integracji z innymi narzędziami Atlassian (Jira Core i Jira Service Desk) oraz wieloma platformami
+ dostępna wersja darmowa do 10 użytkowników
+ najlepsze praktyki metodyki Agile
+ aplikacja mobilna
Najważniejsze wady Jira Software:
- stosunkowo wysoka cena za użytkownika
- brak opcji wideokonferencji (konieczność integracji z dodatkowymi narzędziami, jak np. Microsoft Teams)
Funkcje JIRA Software
Zbiór najbardziej popularnych funkcjonalności, które znajdziesz w narzędziu JIRA Software. Nie są to wszystkie funkcje narzędzia, a jedynie wybór najciekawszych i najbardziej istotnych.
Funkcjonalność
- Darmowy okres próbny
- Plan darmowy bez opłat
- Raportowanie w czasie rzeczywistym
Cennik JIRA Software
Zobacz, jakiego budżetu potrzebujesz, by korzystać z tego narzędzia.
Alternatywy dla JIRA Software
Sprawdź inne narzędzia, które realizują podobne cele biznesowe. Być może któreś z nich bardziej Cię zainteresuje.
JIRA Software: Opinie
Podsumowanie opinii
Świetne narzędzie do zarządzania projektami w IT. Szczególnie, że Atlassian zbudował dookoła cały ekosystem przydatnych narzędzi, które wzajemnie się wspierają. Mamy tu do dyspozycji Confluence, Bitbucket, Trello i Service Desk. Wszystko, czego potrzebujesz, by tworzyć i rozwijać oprogramowanie. Tak naprawdę, to można z niego korzystać również do projektów niezwiązanych z IT.
Oceniam na PLUS
Użytkownik nie wyszczególnił plusów.
Oceniam na MINUS
Użytkownik nie wyszczególnił minusów.