Narzędzia online: Hosting Ikona Hosting

Hosting

Zbiór najciekawszych, wiodących usługodawców hostingu w Polsce. Opublikuj swoją witrynę w sieci na jednym z dostępnych serwerów. Sprawdź bogate recenzje i opinie użytkowników.

Czytaj recenzję
Hosting

LH.PL

Zaliczani do 10 największych hostingodawców w Polsce. Opublikuj swoją witrynę w mgnieniu oka.

Czytaj recenzję
  • Sprawdzone opinie
  • OcenaIlość opinii: 33.67
Czytaj recenzję
Hosting

cyber_Folks

Lepsza szybkość stron i niezawodne wsparcie przy hostingu www

Czytaj recenzję
  • Sprawdzone opinie
  • OcenaIlość opinii: 71.57
Czytaj recenzję
Hosting

Hostinger

Nieograniczony hosting i darmowa domena

Czytaj recenzję
  • Sprawdzone opinie
  • OcenaIlość opinii: 15
Czytaj recenzję
Hosting

Bluehost

Wiodący hosting współdzielony i WordPress w USA

Czytaj recenzję
  • Sprawdzone opinie
  • OcenaIlość opinii: 23
Czytaj recenzję
Hosting

Nazwa.pl

Lider polskiego rynku dla hostingu w chmurze

Czytaj recenzję
  • Sprawdzone opinie
  • OcenaIlość opinii: 134.62

Hosting w Twoim biznesie

Hosting w działaniu

Czym jest hosting stron WWW?

Żeby jakakolwiek strona internetowa mogła zostać wyświetlona po wpisaniu adresu w przeglądarce, jej pliki (kod źródłowy, obrazki, skrypty dodatkowe, style itp.) muszą być dostępne do odczytu. Z racji tego, że nie wiemy, o której godzinie ktoś może odwiedzić naszą stronę, musimy zapewnić ich dostępność 24h/7.

Wraz ze wzrostem popularności internetu i usług online, pojawiło się mnóstwo firm, które zapewniają właśnie taką usługę. Nie dość, że pliki są dostępne przez 99.9% czasu, to jeszcze prędkość i niezawodność łącza do tych plików jest na bardzo dobrym poziomie (dużo lepszym, niż moglibyśmy zapewnić w warunkach domowych). Można powiedzieć, że dostawca usług hostingowych przydziela miejsce na serwerze (swoim komputerze) do przechowywania plików przez witrynę internetową, która jest publicznie dostępna dla sieci WWW.

Ilość miejsca przydzielonego na serwerze dla strony internetowej zależy od rodzaju hostingu.

Główne rodzaje hostingu to współdzielony, dedykowany, VPS, cloud i tzw. reseller. 

Różnią się między sobą rodzajem zastosowanej technologii serwera, poziomem zapewnianego zarządzania oraz oferowanymi usługami dodatkowymi.

Jak działa hosting?

Mówiąc w skrócie, hosting to proces wynajmowania lub kupowania miejsca na witrynę internetową w sieci WWW. Zawartość witryny internetowej, taka jak HTML, CSS i obrazy, musi znajdować się na serwerze, aby można ją było wyświetlać online. Zazwyczaj te pliki są dostępne pod domeną publiczną (jak np. futari.pl) by można było łatwo przekazać adres innej osobie.

Czym dokładnie jest serwer?

Serwer to komputer, który łączy innych użytkowników sieci z Twoją witryną z dowolnego miejsca na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, dostawcy usług hostingowych dysponują serwerami, łącznością i powiązanymi usługami do hostowania witryn internetowych. Oferując różnorodne plany hostingowe, obejmują one spektrum potrzeb hostingowych, od małych blogów po duże organizacje.

Jeśli planujesz zaistnieć w internecie, niezawodny hosting jest niezbędny. Obecnie dostępnych jest dosłownie setki hostów internetowych, które zapewniają tysiące różnych usług hostingowych. Plany obejmują zarówno bezpłatne z ograniczonymi opcjami, jak i drogie usługi hostingowe dla firm. Plan, który wybierzesz, będzie zależał przede wszystkim od tego, jak planujesz korzystać ze swojej witryny i ile masz w budżecie na hosting.

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu strony internetowej, hosting i tematy z nim powiązane mogą być wyzwaniem. Wielu początkujących właścicieli witryn korzystało z najtańszej opcji lub czegokolwiek w pakiecie z zakupem nazwy domeny, mając błędne przekonanie, że wszystkie hostingi są zasadniczo takie same.

Może to być kosztowny błąd.

Hosting internetowy ma miejsce, gdy pliki tworzące witrynę internetową są przesyłane z lokalnego komputera na serwer WWW. Zasoby serwera (pamięć RAM, miejsce na dysku twardym i przepustowość) są przydzielane witrynom, które go używają.

Podział zasobów serwera różni się w zależności od typu wybranego planu hostingowego. Aby wybrać odpowiedni plan hostingowy, musisz najpierw rozróżnić dostępne plany. Znalazłem kiedyś świetną analogię dla osób nietechnicznych, porównując wybór hostingu do wyboru biura:

Jak decydujesz, który rodzaj powierzchni biurowej jest odpowiedni dla Twoich potrzeb? Czy wystarczy stacja robocza w otwartej przestrzeni coworkingowej, czy następna najlepsza rzecz; biuro w centrum biznesowym. Czy masz zamiar szybko się rozwijać lub spodziewasz się, że wiele osób będzie przychodzić i odchodzić? Czy zacząłbyś od wynajęcia całego budynku, czy zbudowania własnej przestrzeni?

Oprócz stylu biura, którego używasz, są inne względy. Jak łatwy jest dostęp do pokoi, jakie funkcje oferują (dodatki, takie jak tablica, szybkie łącze internetowe i inne udogodnienia), gdzie się znajdują i jakie są ogólne koszty. Te względy określą Twoje potrzeby i pomogą zdecydować, który rodzaj biura jest dla Ciebie odpowiedni. Porównajmy ten proces wyboru z podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego hostingu.

Hosting współdzielony jest podobny do wynajmu stacji roboczej w ruchliwym, hałaśliwym, otwartym biurze lub przestrzeni coworkingowej. Masz wszystkie nowoczesne udogodnienia: biurko, łącze internetowe i niektóre stacjonarne i dzielisz przestrzeń z innymi współpracownikami, w tym kuchnią, drukarką i toaletą. Nie można dokonywać żadnych zmian w przestrzeni, takich jak instalowanie tablic itp. Jest to popularna opcja przy uruchamianiu małych witryn internetowych i nieodpowiednia dla dużych projektów komercyjnych.

Wirtualny serwer prywatny (VPS) to miły krok naprzód w stosunku do hostingu współdzielonego. Średniej wielkości firmy skorzystają na wynajmie biura na terenie parku biznesowego. Dzięki VPS użytkownicy są od siebie odizolowani. Masz sąsiadów, ale jesteś od nich mniej zależny i możesz samodzielnie przeprowadzić dowolne przeróbki (dostosowania) i zorganizować swoją stację roboczą.

Serwer dedykowany jest jak wynajem własnego piętra lub całego budynku. Jest to droższa opcja i najlepsza w przypadku witryn, które cenią sobie niezawodność i wysoką wydajność. Ponieważ kontrolujesz całą przestrzeń, masz więcej do powiedzenia na temat konfiguracji i dużo miejsca, ale nie warto w to inwestować, jeśli nie wykorzystasz dołączonej przestrzeni. Jest to rozwiązanie zazwyczaj najdroższe z możliwych.

Co się dzieje, gdy ktoś wpisze Twój adres internetowy (twoją nazwę domeny) w pasku przeglądarki? Wtedy jego komputer łączy się przez internet z serwerem sieciowym przechowującym pliki Twojej witryny. Lokalizuje adres IP Twojej domeny (gdzie jest przechowywany w systemie nazw domen) i kieruje użytkowników do właściwej witryny internetowej. Ich przeglądarka pokaże wtedy informacje o Twojej witrynie (wszystkie dane, które tworzą Twoje strony), aby mogli przeglądać Twoje strony internetowe w dowolnym momencie. Te dane zostaną pobrane z Twojego serwera, z przestrzeni, za którą płacisz.

Rodzaje hostingu internetowego

Wraz z rozwojem technologii wprowadzono różne rodzaje hostingu, aby jak najlepiej zaspokoić różne potrzeby witryn internetowych i klientów.

Obejmują one:

Hosting internetowy współdzielony

Hosting współdzielony ma miejsce, gdy witryna internetowa jest hostowana na tym samym serwerze, co wiele innych witryn internetowych.

Większość firm hostingowych oferuje właśnie hosting współdzielony. Jest tani i łatwy w konfiguracji, dzięki czemu dobrze pasuje do nowych witryn, które nie spodziewają się dużego ruchu w krótkim okresie. Najlepiej sprawdza się w przypadku witryn osobistych oraz witryn należących do małych i średnich firm.

Każdy, kto poważnie myśli o marketingu cyfrowym lub prowadzeniu firmy internetowej, powinien dokładnie zapoznać się z opcjami hostingu współdzielonego i upewnić się, że dostawca oferuje wysokiej jakości usługi, takie jak dyski SSD i certyfikaty Let's Encrypt. Hosting współdzielony również nie jest odpowiedni dla dużych witryn o dużym natężeniu ruchu. Witryny te wymagają dedykowanego serwera, aby pomieścić odpowiednią ilość zasobów, aby zagwarantować przyzwoitą wydajność witryny.

Hosting VPS

Wirtualne serwery prywatne (VPS), znane również jako wirtualny serwer dedykowany (VDS), mają miejsce, gdy serwer wirtualny pojawia się każdemu klientowi jako serwer dedykowany, mimo że w rzeczywistości obsługuje wiele witryn internetowych. Z tego powodu hosting w stylu VPS jest uważany za kamień milowy między hostingiem współdzielonym a uzyskaniem własnej, dedykowanej maszyny. Główną różnicą między hostingiem współdzielonym a VPS jest to, że klienci mają pełny dostęp do konfiguracji VPS, co jest znacznie bliższe hostingowi dedykowanemu.

VPS jest często używany przez mniejsze strony internetowe i organizacje, które chcą elastyczności posiadania dedykowanego serwera bez ponoszenia wysokich kosztów.

Hosting dedykowany

Hosting dedykowany (czasami nazywany hostingiem zarządzanym lub serwerem dedykowanym) zapewnia wynajem całych serwerów. Ten rodzaj hostingu jest stosunkowo drogi, gdy jest umieszczony obok wspólnych planów hostingowych; z tego powodu jest naprawdę używany tylko wtedy, gdy witryna ma duży ruch lub gdy wymagana jest większa kontrola nad serwerem.

Hosting dedykowany to coś więcej niż zapewnienie pojedynczej witryny internetowej z całym sprzętem serwerowym umieszczonym w centrum danych. Pozwala to na największe możliwości administrowania serwerem. Jest to uważane za bardziej elastyczne rozwiązanie, ponieważ zapewnia całkowitą kontrolę nad serwerem, jego oprogramowaniem i systemami bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak musisz mieć wystarczającą wiedzę techniczną, aby samodzielnie zarządzać platformą lub zatrudnić administratora, który wygeneruje dodatkowe koszty utrzymania serwera.

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze to najnowszy typ hostingu, który pojawił się na rynku i stał się niezwykle popularny w ostatnich latach.

Ten rodzaj hostingu działa na wielu połączonych ze sobą serwerach internetowych, które zapewniają niedrogą, skalowalną i niezawodną infrastrukturę internetową. Plany hostingu w chmurze zazwyczaj oferują niezrównaną, niezawodną przepustowość i nieskończoną ilość miejsca na dysku dla nieograniczonej liczby domen, co wyjaśnia, dlaczego tak wiele dużych firm decyduje się na chmurę. Jest to skuteczna metoda prowadzenia witryny internetowej z aplikacjami wymagającymi dużej ilości zasobów lub dużą liczbą zasobów treści, takich jak obrazy, ale może mieć znacznie wyższy koszt.

Hosting dla odsprzedawców

Hosting odsprzedawców to forma hostingu internetowego, w ramach której właściciel konta może wykorzystywać przydzielone mu miejsce na dysku twardym i przepustowość do hostowania witryny internetowej w imieniu osób trzecich. Pierwotny właściciel konta hostingowego jest w tym przypadku „sprzedawcą”. Hosting sprzedawcy jest korzystny, gdy ilość zakupionego miejsca nie jest wymagana, a część przydzielonych zasobów można udostępnić innej stronie. Dzielenie przestrzeni dyskowej, przepustowości, procesora itp. Przy jednoczesnym uzyskaniu stałego źródła dochodu.

Dostawcy usług hostingowych oferują konkretne plany hostingowe dla sprzedawców, aby pomieścić przedsiębiorców zainteresowanych tą praktyką biznesową. Kupowanie planu hostingowego dla sprzedawców jest również pomocne dla każdego, kto ma wiele domen. Możesz zaprojektować własne pakiety hostingowe dla swoich witryn internetowych lub udostępnić klientom zasoby przydzielone do konta hostingowego sprzedawcy.

Jak wybrać usługodawcę hostingu?

Wybór odpowiedniego i niezawodnego dostawcy usług hostingowych jest ważnym krokiem na drodze do wejścia w tryb online, zwłaszcza jeśli uruchamiasz witrynę biznesową. Hostingodawcy nie tylko udostępniają Twoją witrynę innym, ale także oferują usługi związane z zarządzaniem tymi serwerami i ich oprogramowaniem, wsparciem, przepustowością, szybkością i tak dalej. Jeśli zdecydujesz się na hosting współdzielony, nie masz się czym martwić. Jeśli jednak Twoje potrzeby są większe, zdecydowanie przyda Ci się osoba z doświadczeniem w zarządzaniu serwerami.

Czym jest przepustowość?

Limit przepustowości (czasami luźno nazywany „ruchem” lub „transferem danych”) to liczba bajtów wymaganych do przesłania witryny do wszystkich odwiedzających, którzy przeglądają jej zawartość. Czy hosting zapewnia wystarczająco dużo miejsca na Twoje potrzeby? Aby dać przybliżone wyobrażenie o typowych wymaganiach dotyczących ruchu w witrynie, większość nowych witryn, które nie zapewniają wideo ani muzyki w swojej witrynie, wykorzystuje mniej niż 3 gigabajty przepustowości miesięcznie.

Jeśli przewidujesz szybką rozbudowę w przyszłości lub Twoje potrzeby obejmują dźwięk, wideo itp., Rozważ dodatkową przestrzeń oferowaną przez płatnego dostawcę usług hostingowych.

Inną kwestią przed skorzystaniem z bezpłatnych dostawców usług hostingowych jest to, że często narzucają maksymalny rozmiar przesyłanych plików. Jeśli chcesz rozpowszechniać oprogramowanie lub obrazy w wysokiej rozdzielczości, płatny host oferuje możliwość załadowania plików o większych rozmiarach, których potrzebujesz.

Czas pracy (niezawodność)

Niezawodność jest niezwykle ważna zarówno w przypadku usług bezpłatnych, jak i płatnych, ale prawdziwej niezawodności należy oczekiwać tylko z płatnym planem hostingowym. Prawdopodobnie chcesz, aby Twoja witryna działała 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a otrzymasz to tylko od usługodawcy hostingowego z niezawodnymi serwerami i stabilnymi połączeniami sieciowymi. Zanim zdecydujesz się na hosta, sprawdź jego historię dostępności. Możesz przeczytać recenzje i sprawdzić reklamowane gwarancje dostępności.

Witryna, do której trudno jest dotrzeć lub często jest niedostępna, traci odwiedzających, klientów, co może mocno wpływać na przychody. Jeśli ktoś znajdzie Twoją witrynę i spróbuje uzyskać do niej dostęp tylko po to, aby stwierdzić, że jest ona niedostępna, nie zawaha się przejść do witryny konkurencji. Powolny dostęp jest również bardzo frustrujący dla oddanych odwiedzających (a także dla Ciebie, gdy przesyłasz nowe treści).

Panel sterowania

Celem panelu sterowania jest umożliwienie Ci samodzielnego zarządzania różnymi aspektami Twojego konta hostingowego.

Powinieneś oczekiwać panelu sterowania od komercyjnego hostingodawcy, abyś mógł wykonywać codzienne zadania konserwacyjne bez konieczności czekania na pomoc techniczną w celu wprowadzenia prostych zmian.

Przykładowo, DirectAdmin lub CPanel to proste panele administracyjne do zarządzania adresami e-mail, hasłami do kont i podstawowymi konfiguracjami serwerów. Skorzystanie z usług operatora pomocy technicznej lub konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty za każdym razem, gdy chcesz wykonać proste czynności administracyjne, może być czasochłonne.

Hosting wielu domen

Często posiadasz więcej niż jedną domenę, są one obecnie tanie i trudno oprzeć się posiadaniu kilku. W takim przypadku musisz uwzględnić dodatkowe domeny z dodatkową przestrzenią hostingową. Aby uprościć proces hostingu, można hostować więcej niż jedną domenę z jednego konta. Każda oddzielna witryna hostowana na tym samym koncie nazywana jest domeną dodatkową. Większość dostawców hostingu współdzielonego zezwala na domeny dodatkowe. Zalecane jest wcześniejsze sprawdzenie, jak za to pobierają opłaty.

E-mail

Jeśli chcesz hostować konta e-mail w swojej witrynie, sprawdź, czy Twój usługodawca hostingowy umożliwia skonfigurowanie żądanych adresów e-mail w Twojej domenie - przed rejestracją. Losowy adres e-mail niezwiązany z Twoją domeną wygląda trochę kiepsko: o ile bardziej profesjonalny jest adres info@futari.pl w porównaniu z adresem info.futari@gmail.com?

W przypadku, gdy e-maile nie mają aż tak wielkiego znaczenia, możesz pominąć tę kwestię. Istnieją inne sposoby na uzyskanie konta e-mail we własnej nazwie domeny. Spokojnie można rozdzielić posiadaną przestrzeń na pliki strony z przestrzenią na wiadomości e-mail i skrzynki mailowe.

Pomoc techniczna

Sprawy mogą się nie udać w najbardziej niewygodnych momentach, więc najlepiej sprawdź, czy Twój host ma profesjonalne wsparcie 24/7/365. Będziesz chciał, aby ktoś tam rzucił ci koło ratunkowe, gdy naciśniesz przycisk S.O.S, i dowiesz się, że osoba, która czepia się po drugiej stronie, jest technicznie wyposażona w wiedzę, która pomoże ci tam i wtedy. Aby to poczuć, przeczytaj recenzje online zawierające opisy prawdziwych doświadczeń klientów.

Może się zdarzyć, że będziesz mieć niepilne zapytanie. Możesz chcieć rozwiązać ten problem we własnym czasie, jednocześnie lepiej radząc sobie z ustawieniami serwera. Czy gospodarz ma bazę wiedzy lub często zadawane pytania, które można przeglądać, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć? Niezależnie od tego, czy wolisz rozmawiać przez telefon, czy raczej masz pod ręką obszerną dokumentację, aby samodzielnie rozwiązać problemy - sprawdź, czy są dostępne.